Kup w przeciągu:

5 zasad DOBREJ OLIWY
  1. Zaufaj etykiecie.

Szukamy oznaczenia jako oliwa z oliwek Extra Virgin (EVOO), która została wyprodukowana podczas pierwszego tłoczenia na zimno. Olej Extra Virgin jest najwyższej jakości. Znajdziemy również inne oleje oznaczone jako Virgin oraz oleje sklasyfikowane jako łagodne lub intensywne, ale które nie zawierają już definicji Extra Virgin. Z drugiej strony bardzo ważny jest również sposób wykonania oliwy. Tradycyjne prasy do prasowania mogą powodować utlenianie w cieczy, podczas gdy nowoczesne maszyny ze stali nierdzewnej pozwalają uniknąć tej niedogodności. Dlatego też musimy unikać słowa „tłoczenie”, a szukać „pierwszej zimnej ekstrakcji”, jeśli zależy nam na oleju najwyższej jakości.

  1. Swędzenie w gardle

Jeśli pijemy oliwę, używając np. Łyżki stołowej lub małej szklanki, powinniśmy zauważyć, że szczypie. Jest to pikantne uczucie w gardle, które powoduje kaszel i pochodzi z polifenoli. Polifenole w oliwie z oliwek, podobnie jak w winie, są naturalnymi przeciwutleniaczami i pochodzą z samej oliwki. Te polifenole są tracone podczas rafinacji, więc nie znajdziemy tego pieczenia w niskiej jakości oliwie z oliwek. Krótko mówiąc, to pozytywna cecha oliwy z oliwek.

  1. Młody olej

Kupując nowe opakowanie oliwy zwracamy uwagę na datę jej produkcji. Produkcja trwa w czasie zbiorów a więc mniej więcej od listopada do marca. Zatem najlepsze jakościowo oliwy warto zakupić z datą produkcji na przełomie listopada/grudnia. Opakowanie jest bardzo ważne. Jeśli zależy nam na dobrym oleju, powinniśmy unikać przezroczystych pojemników. Oliwa z oliwek jest wrażliwa na światło i utlenianie, dlatego produkt należy pakować w ciemne butelki lub w etui chroniące go przed światłem. Im dłużej jest wystawiony na działanie ciepła, światła i tlenu, tym bardziej traci jakość. Ta kwestia jest bardzo ważna, gdy zamierzamy kupować, ponieważ musimy wziąć pod uwagę warunki ekspozycji i przechowywania, w jakich sprzedawca ma oliwę.

  1. Kolor nie jest wskaźnikiem jakości, ale smak.

Na panelach degustacyjnych szkło nie pozwala zobaczyć koloru, ponieważ analizujemy zapach oliwy z oliwek i odczucie w ustach. Na przykład w ustach bardzo ważna jest goryczka, ponieważ jest to charakterystyczny elementarny smak oliwy otrzymywanej z zielonych lub dojrzałych oliwek. Charakterystyczna kwasowość dobrej oliwy z oliwek jest bliska 0,1, a im wyższa kwasowość, tym niższa jakość.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium